Todella suosittu ja pidetty

Lean Six Sigma Yellow Belt

- jälleen myös lähitoteutuksena

  

Lean-filosofian opit ja tärkeimmät työkalut tiiviissä, selkeässä ja käytännönläheisessä paketissa.

 

Parhaat oivallukset syntyvät usein keskustelujen sekä esimerkkien kautta ja siksi niitä hyödynnetään tässä koulutuksessa paljon. Rennolla ja rauhallisella otteella.

Pyydä tarjous tiimillesi

Lean Six Sigma Yellow Belt – Lähitoteutus

 

Hinta: 4900 € + alv 25,5%
Kesto: 2 x 6h (Esim. klo 9.00-15.00)
Osallistujamäärä: Max 15 henkilöä
Toteutuspaikka: Tilaajan järjestämissä tiloissa, missä päin Suomea tahansa

 

Koulutuksen räätälöinti organisaationne tarpeisiin

Alla on koulutuksen sisältörunko, jota voidaan tarvittaessa vielä yhdessä muokata esim. Teams-palaverin kautta noin kuukausi ennen koulutusta. 

Jos teidän sijainti on Helsingistä 200km säteellä, niin tulen mielelläni myös vierailulle ennen koulutusta.

 

Sisältörunko

  • Mitä on Lean Six Sigma?
  • Asiakasarvo ja sen määrittely
  • Hukkatoiminnot
  • Vaihtelun ja virtauksen merkitykset
  • Juurisyiden selvittäminen ja analysointi
  • Jatkuva parantaminen
  • DMAIC-parannusprojektimalli vaihe vaiheelta

 

Koulutuksen ja materiaalin kielenä on suomi.

 

Aikaisempia asiakaspalautteita

"Kouluttajan tyyli oli hyvä, asiakeskeistä mutta rennosti ja asiantuntevasti."
– Jukka Helenius, Kunnossapitovastaava, Valio Oy

 

"Esimerkit olivat selkeitä ja helposti ymmärrettävissä. Lisäksi esitystapa oli riittävän maanläheinen."
– Jussi Ahlgren, Logistiikkapäällikkö, Ulefos Oy

 

"Erittäin hyvä koulutus. Sisältö oli tehty hyvin konkreettisia malleja hyväksi käyttäen."
– Esa Niiranen, People Manager, Innofactor Software Oy

Pyydä tarjous tiimillesi

 

 

Voit myös lähettää suoraan viestiä osoitteeseen 

[email protected] 

Tai soittaa minulle numeroon 0407034740. 

Aikaisempien osallistujien antama arvosana koulutuksesta:

4,6 / 5

 

Kouluttaja

Jukka Saikkonen

DI, Yrittäjä, Lean Six Sigma Black Belt

“Autan ihmisiä oivaltamaan kuinka paljon turhaa työtä työpäiviin tyypillisesti sisältyy ja miten sitä voidaan systemaattisesti vähentää.  Turhan työn vähentyessä, on enemmän aikaa keskittyä siihen työhön, mistä asiakkaat haluavat maksaa.

Taustani on konepajateollisuudessa, josta minulle kertyi kokemusta reilun kymmenen vuoden ajalta. Olen toiminut useissa eri tehtävissä tuotannossa, tuotekehityksessä, tuotehallinnassa ja tuote- sekä toimittajalaadun kehityksessä.

Kouluttajana olen rento ja rauhallinen. Minulle on tärkeää, että koulutuksiini osallistuvat ihmiset saavat uutta ajateltavaa ja myös aidosti oivaltavat Leanin filosofiaa. 

Yellow Belt -kurssi on ollut koulutuksistani ehdottomasti suosituin. Kurssille osallistuneet ovat arvostaneet etenkin käytännön harjoituksia sekä koulutuspäivien aikana käytyjä keskusteluja. Vuorovaikutuksen kautta on syntynyt paljon oivalluksia sekä oppimista."

Yellow Belt -koulutus tarjoaa kattavat perustiedot Lean Six Sigmasta

 

Lean Six Sigmassa yhdistyy Lean-filosofian ja Six Sigman tärkeimmät opit. Se on sekä prosessien että ihmisten jatkuvaan kehittämiseen tähtäävä filosofia. 

Tämä koulutus auttaa ymmärtämään mihin asioihin kehitystoimet kannattaa kohdistaa sekä miksi kehittäminen kannattaa tehdä aina dataan perustuen. Osallistujat saavat uusia innostavia ideoita työn ja työympäristön kehittämiseen. Parhaimmillaan koulutus toimii jopa silmiä avaavana kokonaisuutena. 

Löydätte konkreettisia keinoja työn tehostamiseen ja sujuvoittamiseen.

 

 

Kysyttävää? Laita viestiä tai soita:

[email protected] 

0407034740 

Tietoa muista koulutuksistani löydät täältä.